Blog | Dönmez Debriyaj
Dönmez Debriyaj Ödüle Doymuyor!

İztek İnovasyon Platformu’nun düzenlediği AR-GE ve Teknoloji Ödülleri 2020’de 2.’lik ödülünü ‘’Kendini Ayarlayan Akıllı Debriyaj Baskısı’’ projesiyle Dönmez Debriyaj kazanmıştır!

Projenin Özgün Değeri / Yenilikçi Yönleri

Debriyaj Baskısında bulunan mekanizma sayesinde tüm Balata aşınmaları otomatik olarak telafi edilmektedir. Debriyaj Balata aşınma miktarı ne kadar olursa olsun Debriyaj Baskısındaki tüm kuvvet değerlerinin ve mesafelerinin araca ilk montaj edildiği gündeki pozisyonda sabit kalması sağlanır. Ürün içerisinde bulunan mekanizmada, sonsuz bir vida, tırnak, mandal ya da diş sistemi gibi hiçbir sınırlayıcı unsur bulunmamaktadır. Dolayısıyla Balata aşınmaları anlık ve eşit bir şekilde hassas olarak telafi edilmektedir. Günümüzde Balata aşınmalarını bu doğrultuda telafi eden bir buluş bulunmamaktadır.

Ulusal Kazanımlar

Ülkemizde ve Dünyada Hafif Ticari araçların kullanımı yaygınlaşmaktadır. Bu araçların daha çok öğrenci, personel servis taşımacılığı v.b amaçlarla kullanıldığı bilinmektedir. Bu araçların Debriyaj setleri maalesef Türkiye'de üretilmemektedir. Proje gerçekleştiğinde ithal edilmekte olan bu ürünler artık ihraç edilebilir hale gelecektir. Bu durum ülkemiz adına her anlamda pozitiftir. Ar-Ge merkezi olarak bünyemizde Ürün Geliştirme ve Prototip birimi, Test ve Validasyon Birimi, Kalıp tasarım ve imalat birimlerimiz mevcuttur. Ar-Ge merkezimizde bulunan mühendis, teknisyen arkadaşlarımız ve üniversiteler ile tüm çalışmaları birlikte yürütmekteyiz. Belgeler Projenin Ulusal Patent ve PCT başvuruları yapılmış olup, PCT kuruluşundan (A) yani doğrudan buluş niteliği raporu gelmiştir. Avrupa Ülkeleri, Rusya, Hindistan ve Çin gibi ülkelere de PCT üzerinden patent başvuruları gerçekleşmiştir. Tübitak tarafından desteklenen projemizin ayrıca Tasarım Tescil Belgesi de alınmıştır.

Ödüller

İZTEK İnovasyon Platformu’nun düzenlediği İZTEK İnovasyon Ar-Ge ve Teknoloji Ödülleri 2020’de Yılın En İyi Ar-Ge Projesi ikincilik ödülünü ‘’KENDİNİ AYARLAYAN AKILLI DEBRİYAJ BASKISI’’ projesiyle Dönmez Debriyaj A.Ş. kazanmıştır. Koronavirus Covid-19 salgınının yarattığı sorunlar dolayısı ile yarışmanın fiziksel etkinlikleri ve ödül töreni ileri bir tarihe ertelenmiştir.