Üretim | Dönmez Debriyaj
ÜRETİM

Üretim Bölümü; mühendisler, uzmanlar, teknisyenler ve alanında deneyimli mavi yakalı çalışanlardan oluşmaktadır. Tüm ekip, takım ruhu içerisinde çalışarak üst düzey kalitede ürünler üretilmesini sağlamaktadır. Sürekli üretim yöntemini uygulayan Dönmez Debriyaj, makine ve ekipman yatırımlarını ürüne özel olarak yapmaktadır. Teknolojik yenilikleri ve otomasyon sistemlerini takip ederek devamlı gelişim yolunda ilerlemektedir. Dönmez Debriyaj, esnek üretim anlayışı ve 30 yılı aşkın üretim tecrübesini birleştirerek kendi marka ve kalitesini üretmektedir.

PRES BÖLÜMÜ

150 ile 1500 ton arasında Egsantrik ve Hidrolik Presler bulunmaktadır. Yassı çeliklere sıvama, bükme, kesme, delik delme prosesleri gerçekleştirerek debriyaj disk, baskı, rulman, volan parçaları üretilmektedir. Pres bölümünde kullanılan tüm kalıp ve bağlama aparatlar Dönmez Debriyaj bünyesinde imâl edilmektedir.

Tezgah Adet
Hidrolik pres 4
Eksantrik pres 8
Doğrultma 1
Meneviş fırın 1
Yıkama 1
Konvensiyonel 1
ISIL İŞLEM BÖLÜMÜ

Çan fırınlar, gerilim giderme fırınları, meneviş fırınları, kumlama tezgâhları, otomatik testere endüksiyon tezgahları, çatlak kontrol cihazı, sertlik ölçme cihazı, tavlama fırınları, Dönmez Debriyaj diyafram yay ve kapak ürünlerine özel kalıp içinde su verme tezgahlarıyla uygulanan ısıl işlem prosesleri ile dayanıklılığı yüksek ürünler üretilmektedir.

Tezgah Adet
Kumlama 3
İndüksiyon 2
Çekme basma test 1
Hidrolik pres 5
Fırın 18
Troval çapak alma 1
Çatlak kontrol 1
Yıkama 1
TALAŞLI İMALAT BÖLÜMÜ

Cnc tornalar, dik işleme merkezi, freze, broş tezgâhları; ileri teknoloji lazer ve argon kaynak prosesleri ile debriyaj baskı, disk, rulman, volan komponentleri üretilmektedir.

Tezgah Adet
CNC torna 19
CNC İşleme merkezi 4
Balans 4
Broşlama 1
Lazer kaynak 1
Konvensiyonel 3
MONTAJ BÖLÜMÜ

Montaj bölümü; baskı, disk, rulman ve volan hattından oluşmaktadır. Belli başlı ekipman olarak hidrolik presler, otomatik balans tezgâhları, lazer yazı yazma, baskı performans test cihazından oluşmaktadır. Debriyaj seti, debriyaj baskısı ve diskleri için %100 performans kontrolleri yapılmaktadır.

Tezgah Adet
Hidrolik pres 14
Balans 3
Baskı performans test 2
Disk performans test 2
Pnömatik pres 1
Konvensiyonel 1
CNC torna 1
KALIP BÖLÜMÜ

Dönmez Debriyaj, kuruluşundan beri başarılı ve kalıcı olmanın temelinde, kaliteyi her şeyden üstün tutma, yenilik ve insan odaklı olma bilinciyle hareket ederek, üretim sürecindeki tüm gerekli ekipmanları kendi bünyesinde tasarlayıp imâl etmeyi hedeflemiştir.

Kalıp bölümü, bu hedeflerin gerçekleşmesinde en fazla katkı sağlayan, en önemli ve temel bölümlerden bir tanesidir. Özellikle, teknolojik değişimden en çok etkilenen ve gelişmeleri yakından takip eden alanında uzman bir kadrodan oluşmaktadır. Bölümde üç adet dik işlem, bir adet üniversal freze, iki adet üniversal torna, iki adet telerezyon, üç adet satıh taşlama, bir adet silindirik taşlama, bir adet dalma erezyon, diş açma makinesi, dekopaj ve radyal matkap tezgâhları vardır.

Kalıp bölümünde yapılan önemli bazı çalışmalar:

a) Soğuk ve sıcak şekillendirme kalıpları:
Prograsif, kesme, delme, bükme, derin çekme, ütüleme, montaj, çelik dövme, alüminyum dövme, çapak alma ve kalibre kalıpları

b) Döküm modelleri:
Kafes, baskı aynası, rulman, volan modellerin imalatı ve çoğaltılması

c) Aparat ve özel ekipman imalatları:
Gerek talaşlı imalata ait, örneğin tornalama, frezeleme, delik delme, fikstür, özel kesici takım, pens vs., gerekse, diğer üretim bölümlerine ait, örneğin ısıl işlem su verme kalıpları, balans alma, yalpa, kontrol aparatları, spesifik iş parçasına uygun özel aparat ve makinalar vs. tasarlanıp imal edilmektedir.