Üretim | Dönmez Debriyaj
ÜRETİM

Dönmez Debriyaj, 40 yılı aşkın üretim tecrübesiyle, gelişen teknoloji kapsamında sektör ihtiyaçlarına yanıt verecek şekilde inovatif yatırımlar yapmaktadır. Üretim hatlarında müşteriye ve talebe özel “esnek üretim” ilkesi benimsenmekte; robotik hatlar ve analizörler sayesinde "hatasız üretim" hedeflenmektedir.

Yüksek kalite standartlarını, sahip olduğu sertifikalar ile sağlayan Dönmez Debriyaj; güvenilirlik, etkinlik ve konfor açısından katı şartlara tabi olan sektör ihtiyaçlarını geniş ürün gamı, müşteri memnuniyeti ilkesi ve titiz üretim süreçleri ile karşılamaktadır. 

PRES BÖLÜMÜ

150 ile 1500 ton arasında Eksantrik ve Hidrolik Presler bulunan pres bölümünde kullanılan tüm servo motor kontrollü kalıplar ve bağlama aparatları Dönmez Debriyaj bünyesinde üretilmektedir.

Tezgah Adet
Hidrolik pres 4
Eksantrik pres 8
Doğrultma 1
Meneviş fırın 1
Yıkama 1
Konvensiyonel 1
ISIL İŞLEM BÖLÜMÜ

Isıl işlem bölümünde bulunan tezgâhlar yardımı ile diyafram yay, kapak, ana saç gibi ana malzemelerin yanında diğer alt malzemelere de uygulanan özel prosesler sayesinde yüksek çalışma ömürlü ve dayanımlı debriyaj sistemleri üretilmektedir.  

Bölümde kullanılan tüm tezgâhların ilgili proses parametreleri sensörler ve analizörler yardımı ile yetkin personel tarafından bilgisayar ekranları üzerinden izlenmekte, böylece tam kontrollü hatasız üretim gerçekleştirilmektedir.

Tezgah Adet
Kumlama 3
İndüksiyon 2
Çekme basma test 1
Hidrolik pres 5
Fırın 18
Troval çapak alma 1
Çatlak kontrol 1
Yıkama 1
TALAŞLI İMALAT BÖLÜMÜ

20.000 m2’lik fabrikamızın en geniş üretim alanına sahip talaşlı imalat parkurunda, disk ve rulman alt parçaları "Talaşlı İmalat I" isimli bölümde; baskı ve volan alt parçaları ise "Talaşlı İmalat II" isimli bölümde üretilerek müşteri talepleri “zamanında” karşılanabilmektedir.

Bölüm içerisinde broşlama, lazer kaynak, hassas balans alma, robot kol ile keskin köşe temizleme, 5 eksen frezeleme tezgâhları, döner tabla bağlantılı çoklu parça işleme çözümleri sayesinde seri imalata uygun teknolojik üretim yöntemleri uygulanmaktadır.

Tezgah Adet
CNC torna 19
CNC İşleme merkezi 4
Balans 4
Broşlama 1
Lazer kaynak 1
Konvensiyonel 3
MONTAJ BÖLÜMÜ

Montaj bölümü, 2 baskı, 2 disk, rulman ve volan hattından oluşmaktadır. Hidrolik presler ile montajlanan diskler, esneklik ve “free movement” performans test cihazlarından geçen sorunsuz ürünler, müşteriye ulaştırılırmaktadır.

Hidrolik presler ile montajlanan baskılar, %100 performans test cihazlarında kontrol edilmekte ve araç üzerindeki çalışma koşulları uygunluğu sağlanan ürünlerin müşteriye sevki gerçekleştirilmektedir.

Rulman montaj bölümünde 2021 yılında gerçekleştirilen yeni yatırımla birlikte, rulman montaj sıvama operasyonu ve tornalama işlemi aynı anda tam otomatik tezgâh yardımı ile gerçekleştirilmektedir.

 

Tezgah Adet
Hidrolik pres 14
Balans 3
Baskı performans test 2
Disk performans test 2
Pnömatik pres 1
Konvensiyonel 1
CNC torna 1
KALIP BÖLÜMÜ

Dönmez Debriyaj, kuruluşundan beri başarılı ve kalıcı olmanın temelinde, kaliteyi her şeyden üstün tutma, yenilik ve insan odaklı olma bilinciyle hareket ederek, üretim sürecindeki tüm gerekli ekipmanları kendi bünyesinde tasarlayıp imâl etmeyi hedeflemiştir.

Kalıp bölümü, bu hedeflerin gerçekleşmesinde en fazla katkı sağlayan, en önemli ve temel bölümlerden bir tanesidir. Özellikle, teknolojik değişimden en çok etkilenen ve gelişmeleri yakından takip eden alanında uzman bir kadrodan oluşmaktadır. 

Kalıp bölümünde yapılan önemli bazı çalışmalar:

a) Soğuk ve sıcak şekillendirme kalıpları:

Prograsif, kesme, delme, bükme, derin çekme, ütüleme, montaj ve kalibre kalıpları

b) Döküm modelleri:

Kafes, baskı aynası, rulman, volan modellerin imalatı ve çoğaltılması

c) Aparat ve özel ekipman imalatları:

Gerek talaşlı imalata ait, örneğin tornalama, frezeleme, delik delme, fikstür, özel kesici takım, pens vs. gerekse diğer üretim bölümlerine ait, örneğin ısıl işlem su verme kalıpları, balans alma, yalpa, kontrol aparatları, spesifik iş parçasına uygun özel aparat ve makinalar vs. tasarlanıp imâl edilmektedir.

Tezgah

Adet

Dik İşlem

2

Universal Freze

1

Universal Torna

2

Telerezyon

2

Satıh Taşlama

4

Silindirik Taşlama 

1

Erezyon

1

Diş Açma Makinesi

1

Radyal Matkap

1